EUSTIS CITY COMMISSION

Seat 2 

WINNER: Anthony Sabatini – 3,414 votes (46.11 percent)

Brandon Avallone – 1,186 votes (16.02 percent)

Michael “Mike” Strong – 2,804 votes (37.87 percent)

Seat 3 (mayoral)

WINNER: Marie H. Aliberti – 3,784 votes (53.92 percent)

Charles “Chuck” McMaster – 3,234 votes (46.08 percent)

Eustis Charter Amendments

Amendment 1 – Qualification of Candidates (changing from a two-year to one-year residency requirement) – Failed, 4,391 to 3,996.

Amendment 2 – Filling of Vacancies (timeframe for commission appointments and for holding a special election to fill vacancies) – Passes, 5,330 to 2,710.

Amendment 3 – Meetings (changes the time of first meeting of the new year to coincide with regular meeting time) – Passes, 4,292 votes to 3,586.

Amendment 4 – Arrangement for Municipal Elections and Canvass of Returns (change to city-led elections) – Passes, 5,571 to 2,246.

Amendment 5 – Road District: Taxation (sets corporate limits of city as an independent road district and provides for road and bridge taxes to fund the maintenance.) – Passes, 4,407 to 3,504.

 

Groveland City Council

Seat 1 (mayoral)

WINNER: George Rosario – 1,732 votes (34.93 percent)

Glen Wilson – 1,636 votes (32.99 percent)

James Smith – 1,591 votes, (32.08 percent)

Seat 3:

WINNER: Dina Sweatt – 2,612 votes (54.80 percent)

Ralph W. Morris – 2,154 votes (45.20 percent)

Seat 5 –

WINNER: John Griffin (*I) – 2,541 votes (54.75 percent)

Eunice Garbutt – 2,100 votes (45.25 percent)

 

Howey-in-the-Hills Town Council

Seat 4

WINNER : David Nebel (*I) 404 votes or 60.57 percent

Ed Smith – 263 or 39.43 percent

Seat 5 –

WINNER: John R. Scott – 348 votes or 53.37 percent

Scott D. Kearney (*I) – 304 or 46.63 percent

 

Lady Lake Town Council

Ward 2:

WINNER: Tony Holden – 534 votes (64.73 percent)

Andrew N. Lo Faro – 291 votes (35.27 percent)

 

Leesburg City Council

Seat 3:

WINNER: Elise A. Dennison – 1,812 votes (49.56 percent)

Stephen Wolgamott – 1,214 votes (33.21 percent)

Frazier Jerome Marshall – 630 votes (17.23 percent)

 

Minneola City Council

Seat 2:

WINNER: Lisa Jones – 3,086 votes (68.15 percent)

Paul Giacalone – 1,442 votes (31.85 percent)

Seat 4

WINNER: Kelly Price – 2,829 votes (63.06 percent)

Oscar Trujillo – 1,657 votes (36.94 percent)

 

Montverde Town Council

At-Large

WINNER: Billy Bates – 440 votes (29.75 percent)

WINNER: Jim Peacock – 431 votes (29.14 percent)

Jim Pierce – 368 votes (24.88 percent)

Roxana G. Stan – 240 votes (16.23 percent)

 

Mount Dora City Council

At-Large seat

WINNER: Cathy Hoechst – 3,589 votes (55.67 percent)

Susan Nemec – 2,858 votes (44.33 percent)

District 3

WINNER: John Tucker – 830 votes (54.46 percent)

Jim Murray – 694 votes (45.54 percent)

 

Tavares City Council

Seat 1:

WINNER: Amanda Boggus – 2,466 votes (37.88 percent)

Lisa Johnson – 1,718 votes (26.39 percent)

Ben Johnson – 1,450 votes (26.39 percent)

Diana Aten – 876 votes (13.46 percent)

Seat 3

WINNER: Bob Grenier – 3,254 votes (52.01 percent)

Derek Zappatello – 1,564 votes (25.00 percent)

Gary D. Koerner – 1,438 votes (22.99 percent)

Seat 5:

WINNER: Lori Pfister – 3,851 votes (61.52 percent)

Melanie Vachon – 2,409 votes (38.48 percent)

 

Umatilla City Council

Seat 1

WINNER: Brian Butler – 1,054 votes (76.27 percent)

Dale Minch – 328 votes (23.73 percent)

Seat 3

WINNER: Eric A. Olson – 890 votes (62.11 percent)

John Schlachter Sr. – 543 votes (37.89 percent)